top of page

2018 TMEA All-Region

We would like to congratulate the following Claudia Taylor Johnson High School band members on making the Texas Music Educators Association All-State, All-Area, All-Region and All-District bands.


CTJ had 16 members earn chairs in the TMEA All-State Band — including eight who were first place in the room — following Area E auditions.


The total was the most ever for CTJ, with the previous high being eight.


TMEA All-State Members (16)

(an asterisk denotes first in the room)


  • Tracy Le, 12th grade — Eb Clarinet*

  • Jake Glaser, 9th grade — Bb Clarinet

  • Emily Edgar, 12th grade — Alto Clarinet*

  • Trevor Moss, 12th grade — Contrabass Clarinet*

  • Ian Compton, 12th grade — English Horn*

  • Parker Payne, 12th grade — Tenor Saxophone*

  • Hondo San Miguel, 10th grade — Baritone Saxophone*

  • Bruno Zuniga-Hernandez, 11th grade — Trumpet

  • Patrick Sanford, 12th grade — French Horn

  • Eli Canales, 11th grade — Tenor Trombone

  • Preston Payne, 10th grade — Tenor Trombone

  • Aiden Sutherland, 12th grade — Bass Trombone*

  • Tommy Brennan, 10th grade — Euphonium

  • Moses Roberts, 12th grade — Euphonium

  • Clayton Stuller, 12th grade — Tuba*

  • Joseph Lukowski, 12th grade — Tuba


TMEA All-Area Members (32)


  • Alto Clarinet - Emily Edgar (12th grade), 1st chair

  • Baritone Saxophone - Alejandro San Miguel (10th grade), 1st chair

  • Bass Clarinet - Joseph Rheney (11th grade), 2nd chair

  • Bass Trombone - Aiden Sutherland (12th grade), 1st chair

  • Bass Trombone - Dylan Davidson (10th grade), 2nd chair

  • Bassoon - Isabella Perez (9th grade), 2nd chair

  • Bassoon - Emma Stoddard (11th grade), 3rd chair

  • Bb Clarinet - Jake Glaser (9th grade), 1st chair

  • Bb Clarinet - Marisa Gonzalez (9th grade), 4th chair

  • Bb Clarinet - Sarah Harvey (11th grade), 5th chair

  • Contrabass Clarinet - Trevor Moss (12th grade), 1st chair

  • Eb Clarinet - Tracy Le (12th grade), 1st chair

  • English Horn - Ian Compton (12th grade), 1st chair

  • Euphonium - Tommy Brennan (10th grade), 1st chair

  • Euphonium - Moses Roberts (12th grade), 2nd chair

  • Flute - Jessica Long (12th grade), 3rd chair

  • French Horn - Patrick Sanford (12th grade), 1st chair

  • French Horn - Shadaab Shirazi (12th grade), 6th chair

  • Oboe - Zakery Sifuentez (12th grade), 1st chair

  • Percussion - Russell Watson (12th grade), 2nd chair

  • Percussion - Sean Stuller (11th grade), 3rd chair

  • Piccolo - Kaitlyn Hawkins (9th grade), 2nd chair

  • Tenor Saxophone - Parker Payne (12th grade), 1st chair

  • Tenor Trombone - Eli Canales (11th grade), 1st chair

  • Tenor Trombone - Preston Payne (10th grade), 3rd chair

  • Trumpet - Kadence Koehl (10th grade), 1st chair

  • Trumpet - Connor Tipton (12th grade), 2nd chair

  • Trumpet - Will Donoghue (12th grade), 3rd chair

  • Trumpet - Aiden Souder (9th grade), 6th chair

  • Trumpet - Bruno Zuniga-Hernandez (11th grade), 9th chair

  • Tuba - Clayton Stuller (12th grade), 2nd chair

  • Tuba - Joseph Lukowski (12th grade), 3rd chair


TMEA All-Region Members (50)


  • Piccolo - Kaitlyn Hawkins

  • Flute - Jessica Long

  • Flute - Hailey Hickerson

  • Flute - Jake Troop

  • Oboe - Zakery Sifuentez

  • English Horn - Ian Compton

  • Eb Clarinet - Tracy Le

  • Bb Clarinet - Jake Glaser

  • Bb Clarinet - Madison Peck

  • Bb Clarinet - Brenna Mitchell

  • Bb Clarinet - Sarah Harvey

  • Bb Clarinet - Daniel Estrada

  • Bb Clarinet - Marisa Gonzalez

  • Bb Clarinet - Alexa Liebhardt

  • Alto Clarinet - Emily Edgar

  • Contrabass Clarinet - Trevor Moss

  • Bassoon - Emma Stoddard

  • Bassoon - Isabella Perez

  • Alto Saxophone - Matthew Rheney

  • Tenor Saxophone - Alejandro San Miguel

  • Tenor Saxophone - Parker Payne

  • Baritone Saxophone - Alejandro San Miguel

  • Trumpet - Connor Tipton

  • Trumpet - Kadence Koehl

  • Trumpet - Will Donoghue

  • Trumpet - Aiden Souder

  • Trumpet - Bruno Zuniga-Hernandez

  • French Horn - Alex Engle

  • French Horn - Catherine Chambers

  • French Horn - Patrick Sanford

  • French Horn - Shadaab Shirazi

  • French Horn - Andrew Crawford

  • Tenor Trombone - Eli Canales

  • Tenor Trombone - Preston Payne

  • Bass Trombone - Dylan Davidson

  • Bass Trombone - Aiden Sutherland

  • Euphonium - Juan Rangel

  • Euphonium - Tommy Brennan

  • Euphonium - Moses Roberts

  • Tuba - Brenden Coursey

  • Tuba - Clayton Stuller

  • Tuba - Joseph Lukwoski

  • Tuba - Robert Mullen

  • Percussion - Jacqueline Halldorsson

  • Percussion - Dylan Castellanos

  • Percussion - Isaac LaVigne

  • Percussion - Russell Watson

  • Percussion - Sean Stuller


TMEA All-District Band Members (19)


  • Piccolo - Alexis Perez (12th grade)

  • Flute - Mallory Condra (12th grade)

  • Bb Clarinet - Ariana Clark (10th grade)

  • Bb Clarinet - Isabel Montez (10th grade)

  • Bb Clarinet - Angelina Morales (9th grade)

  • Oboe - Ian Compton (12th grade)

  • Bassoon - Matthew Blackwell (9th grade)

  • Alto Saxophone - Matthew Hamann (12th grade)

  • Baritone Saxophone - Juan San Miguel (11th grade)

  • Trumpet - Ewan Gomes (11th grade)

  • Trumpet - Ethan Porter (11th grade)

  • Trumpet - Nadia Fiscal (10th grade)

  • French Horn - Brenden Listiak (10th grade)

  • French Horn - Chance Sutton (9th grade)

  • Tenor Trombone - Tim Lutz (12th grade)

  • Tuba - Jacob Quintero (11th grade)

  • Tuba - Joshua Kraly (10th grade)

  • Percussion - Noa Raimond (11th grade)

  • Percussion - Laura Navarro (11th grade)


Recent Posts

See All

Comments


bottom of page